انواع چسب های مورد استفاده در صنایع چوب

تاریخچه چسب

یکی از قدیمی ترین روش های اتصال اجسام به یکدیگر استفاده از چسب بوده است و آثار گذشته نشان می دهد که حدود سه هزار سال قبل از چسب استفاده می شده است. بدون شک، خون نخستین ماده‌ای بود که بشر از آن به‌ عنوان چسب استفاده می‌کرد که البته کیفیت خوبی نداشت و متداول نشد. به‌تدریج بشر به وجود مواد طبیعی با خاصیت چسبندگی پی برد و استفاده از آنها را آموخت. در واقع اولین ماده چسب دار که بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت مواد نشاسته‌ای، قندی، صمغ‌ها، و شیره ‌های برخی از گیاهان بود. مثلا رومیان از سقز، ماده چسبدار و صمغی که از درختان برگ سوزنی، نظیر سرو و کاج و یا درخت صنوبر ترشح می‌شود در صنعت کشتی سازی استفاده می‌کردند. به ‌تدریج مواد دیگری مانند موم، عسل و یا مواد ژله مانندی از ماهی، شاخ حیوانات یا شیر و تخم مرغ بکار گرفته شدند. انسان به تدریج با پختن پوست حیوانات در آب، ماده ای چسبناک - چسب مایع - به دست آورد. با پیشرفت صنایع و استخراج و پالایش نفت، از قیر و قطران چوب و … به‌عنوان چسب استفاده به عمل آمد. چسب های قدیمی حالتی شبیه به قیر داشتند و برای مثال از آنها به صورت ساروج در ساخت برج بابل استفاده شده است. با این حال تا قرن بیستم تکنولوژی چسب ها پیشرفت بسیار کمی داشته است. یکی از چسب هایی که کاربرد فراوانی در صنعت و کاربرد عمومی دارد چسب هایی است که برای چسباندن چوب مورد استفاده قرار میگرفته است. چسب چوب یکی از مواد مورد استفاده در صنایع چوب است. با استفاده از چسب چوب می‌توانید دو قطعه چوبی را به هم متصل نمایید به‌صورتی که اگر از چسب به‌درستی استفاده شود یک اتصال محکم و ناگسستنی خواهید داشت به این صورت که اگر شما بعد از خشک شدن چسب چوب بخواهید دو قطعه را از هم جدا کنید، راهی جز شکستن چوب نخواهید داشت به همین دلیل از چسب چوب در صنایع چوب به‌وفور استفاده می‌شود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب پروتئین حیوانی

این نوع چسب چوب بر پایه کلاژن بوده و در آب حل می‌شود و در دو نوع جامد و مایع تولید می شود. رنگ این چسب در محل اتصال از قهوه‌ای تا سفید متغیر است و با گذشت زمان تیره می‌شود. از جمله ویژگی های این چسب می توان به مقاومت مناسب آن در برابر شرایط خشک و مقاومت کم در برابر شرایط مرطوب بویژه رطوبت بالای محیط اشاره کرد. باید توجه داشت که چسب های پروتئین حیوانی بعد از خشک ‌شدن و اکسیده شده تا حدودی منجر به آسیب رساندن به چوب، کاغذ و… می‌شود. این چسب خاص در ساخت سازهای زهی (آلات‌موسیقی) و تعمیر و مونتاژ مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. 

چسب چوب پلی اورتان

 چسب PUV یا چسب UV مقاومت بالایی در شرایط آب و هوایی با رطوبت بالا دارد. چسب پلی اورتان از نظر شکل ظاهری به رنگ زرد است و به علت مقاومت بالای آن‌ها نسبت به اشعه ماورای بنفش یا همان اشعه UV برای استفاده در فضای بیرون بسیار مناسب می باشد. این چسب‌ها حلال به خصوصی ندارند و پس از استفاده دچار ترک و تغییر حالت نمی‌شوند. معمولاً برای اتصال بخش‌های سازه‌هایی مانند آلاچیق چوبی یا دکینگ فضای باز از چسب‌های پلی اورتان استفاده می‌شود. این چسب ضد آب و ضد رطوبت است، با این حال برای استفاده طولانی مدت از آن در آب مناسب نیست.


چسب چوب اپوکسی یا چسب قایق

این چسب همان‌طور که از اسمش مشخص است معمولا در تعمیر و ساخت قایق استفاده می‌شود. چسب اپوکسی را نمی‌توان در لایه خارجی قایق استفاده کرد چراکه در مقابل اشعه uv مقاومت خوبی ندارد، به همین دلیل است که فقط در قسمت داخلی قایق و برای تعمیر و اتصال قطعات استفاده می‌شود. چسب قایق به‌صورت تک جزئی و دو جزئی در بازار به فروش می‌رسد.

چسب مخصوص پرس گرم

چسب پرس گرم اغلب از نوع اوره فرمالدئید و به رنگ کرم تولید می شود. این چسب به‌صورت مایع معمولاً در بازار عرضه می‌شود و از آن برای ساخت تخته چندلایی و پرس کردن روکش بر روی چوب استفاده می‌شود. چسب پرس گرم برای سخت شدن نیاز به گرما و فشار دارد که توسط دستگاه‌های مخصوص پرس این کار انجام می‌شود.


چسب سفید نجاری (پروتئین کازئین)

ماده اصلی این چسب سر یشم سفید، صمغ مصنوعی و پلی وینیل استات می‌باشد. این چسب به صورت پودر و یا مخلوط با مواد شیمیایی و به رنگ سفید تا قهوه‌ای در بازار موجود می باشد. زمان خشک شدن این چسب با توجه به دمای هوا بین ۲ تا ۱۲ ساعت متغیر می‌باشد. چسب سفید نجاری (پروتئین کازئین) دارای مقاومت مناسب در برابر شرایط خشک و مقاومت بالا در برابر رطوبت می‌باشد.

چسب مصنوعی (ترموست)

این محصول بصورت پودر و یا مایع، به رنگ سفید متمایل به کرم تولید و بازار عرضه می‌شود. مدت نگهداری چسب مصنوعی به صورت مایع ۳ ماه و به صورت جامد ۲ سال است. از ویژگی های این چسب می توان به کاربرد راحت، قیمت مناسب، واکنش پذیری بالا و سرطان زا بودن اشاره کرد. این چسب همچنین مقاومت کمی در برابر رطوبت دارد و توسط اسیدها و بازهای قوی تخریب می‌شود و نسبت به حملات عوامل بیولوژیک (حشرات و قارچها) نیز مقاوم است. 


چسب ملامین فرمالدئید

چسب ملامین فرمالدئید به دو صورت مایع و پودر و به رنگ سفید یا بی‌رنگ (شفاف) عرضه و در دمای ۱۵۰-۱۲۰ درجه سانتیگراد منعقد می‌شود. همچنین برای استفاده نیازی به کاتالیزور ندارد و در آب جوش نیز حلال است. از دیگر ویژگی های این چسب می توان به مقاومت مناسب در برابر رطوبت، حرارت، ضربه، مواد شیمیایی قلیایی و اسیدی ضعیف اشاره کرد. چسب ملامین فرمالدئید در شرایط متغیر جوی دوام کمی دارد و برای اصلاح و تقویت چسب اوره فرمالدهید استفاده می‌شود.

چسب رزورسینول (RF)

این چسب به صورت مایع از ترکیب فنل با فرمالدهید در محیط قلیایی تولید می‌شود و دارای رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز می باشدو به همین دلیل گاهی اوقات چسب قرمز نامیده می شود. چسب رزورسینول به حرارت حساس است، هزینه تولید بالایی دارد و تا حدودی سمی و قابل اشتعال است. رزورسینول دارای عمر مفید کوتاه در حدود یک سال است و در دمای محیط حدود ۶۶-۲۱ درجه سانتیگراد پلیمر می‌شود.


چسب ایزوسیانات (MDI)

این محصول ترکیبی از متیل دی فنیل و دی ایزوسیانات است و در محل اتصال به رنگ قهوه‌ای در آمده و با آب واکنش می‌دهد. چسب MDI قابلیت استفاده به صورت اسپری را دارا می باشد و به صفحات پرس داغ می‌چسبد. این محصول فاقد نمک های رطوبت‌پذیر و گاز فرمالدهید نیز می باشد و دارای مقاومت مناسب در برابر شرایط خشک ومرطوب است.

مونومر وینیل استات مونومر وینیل استات

مونومر وینیل استات یک مایع آتش‌گیر و بی‌رنگ است که با فرمول شیمیایی C۴H۶O۲، شناخته می‌شود. در دمای حدود ۲۰ درجه سانتی گراد دارای گرانروی ۰٫۴ بوده و در دمای حدود ۲۵ درجه سانتی گراد انحلال‌پذیری آن در حدود ۲% است. دمای جوش آن نیز ۷۲٫۷ درجه سانتی گراد است. 

چسب چوب تولیدی شرکت صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن

توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب چوب بن تکس

کد محصول : BW-۲۰۸
شرکت صنایع شیمیایی بن
صنایع چوب | صنایع کاغذ | پرس های MDF
موجود در بسته های ۰.۵ | ۱ | ۴ | ۷ | ۲۲ | ۲۰۰ کیلوگرمی
توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب چوب

کد محصول : BW-۲۱۱
شرکت صنایع شیمیایی بن
صنایع چوب | صنایع کاغذ | پرس های MDF
موجود در بشکه های ۲۰۰ کیلوگرمی
توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب چوب

کد محصول : BW-۴۰۵
شرکت صنایع شیمیایی بن
صنایع چوب | صنایع کاغذ | دکوپاژ | مجسمه سازی
موجود در بسته های ۰.۵ | ۱ | ۴ | ۷ | ۲۲ | ۲۰۰ کیلوگرمی
توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب چوب

کد محصول : BW-۱۲۱۰
شرکت صنایع شیمیایی بن
صنایع چوب | صنایع کاغذ | پرس های MDF
موجود در بشکه های ۲۰۰ کیلوگرمی

شرکت صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن

شرکت صنایع شیمیایی چسب و رزین بن، فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۷۶ با تولید رزین های هموپلیمر وینیل استات و انواع چسب آغاز نمود. شروع تولید کوپلیمر های وینیل استات از سال ۱۳۸۰، راه را برای ورود این شرکت به عرصه صنعت رنگ کشور فراهم آورد. ظرفیت تولیدات این مجموعه در طی ۱۰ سال از ، ۸۰۰ تن در سال ۷۷، به رقمی بالغ بر ۸۰۰۰ تن در سال ۸۷، ارتقاء یافت. این روند روبه رشد همچنان طی دهه دوم فعالیت این شرکت با تولید رزین های آکریلیک امولسیونی و گروه های متنوع زرین های آب پایه، توسعه بخش تولید انواع چسب های تخصصی در زمینه های صنعتی و ساختمانی ادامه یافته است، به شکلی که هم اکنون این شرکت، از ارکان اصلی تولید انواع چسبهای تخصصی و زرین های امولسیونی در کشور به شمار می رود. شرکت صنایع شیمیایی چسب و رزین بن با تکیه بر اصول کلی و دیدگاه مدیران شرکت که شامل موارد زیر است، همواره بنابر سیاست ویژه مدیران شرکت، خود را ملزم به پاسخگویی به نیازها و خواسته های مشتریانش، بر اساس اولویت های زیر میداند که: رعایت کلیه حقوق مصرف کنندگان و مشتری مداری، ارائه محصولات با بالاترین سطح کیفی، رعایت اصول فنی و استانداردهای جهانی، قیمت گذاری منصفانه، انجام مشاوره های فنی و ارائه خدمات تخصصی علمی، اختصاص منابع مالی و توجه ویژه به امر تحقیق و توسعه به منظور دستیابی به فرمولوسیون های به روز و پُر بازده و تعامل و همکفری با منابع علمی و معتبر جهانی می تواند در طی سال های خدمت خود به شما مشتریان عزیز این راه را برایشان هموارتر کند. از جمله محصولات تولیدی شرکت صنایع چسب و رزین بن می توان به انواع چسب شامل: چسب کاشی و سرامیک، چسب هات ملت، چسب چوب، چسب قابل اسپری، چسب PU، چسب صنعتی، چسب سیلیکون، چسب ۱- ۲- ۳، چسب سلفون، چسب موکت، چسب صحافی، چسب شفاف پایه آب، چسب بتن، چسب آهن، چسب تیوپی، انواع رزین شامل: رزین اکریلیک استایرن، رزین کوپلیمر وینیل استات، رزین هموپلیمر وینیل استات، رزین اکریلیک خالص و انواع مواد افزودنی شامل: ضد کف، نرم کن، دترجنت، غلظت دهنده، دیسپرس کننده اشاره کرد که کارشناسان و متخصصان حرفه ای شرکت صنایع شیمیایی بن در تولید تمامی محصولات شرکت از باکیفیت ترین مواد اولیه استفاده می کنند تا محصولات با کیفیت را مطابق با استاندارد های روز دنیا به شما ارائه کنند.

نمونه محصولات شرکت صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن

توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب بتن سمنت

کد محصول : BSC-۴۷۸
شرکت صنایع شیمیایی بن
ترمیم و تعمیر آسیب دیدگیهای سطحی و عمقی سازه های بتنی | ملات های ترمیمی | درزگیری بتن
موجود در بسته های ۱| ۴ | ۸ | ۲۵ لیتری
توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب صنعتی بن تکس

کد محصول : BS-۱۲۱۲
شرکت صنایع شیمیایی بن
چرم طبیعی | چرم مصنوعی | لاستیک | فوم های لاستیکی | پارچه | سرامیک | چوب پنبه
موجود در بسته های ۲۵۰ گرمی | کوارت |گالن | حلب
توضیحات برای عکس ثبت نشده

چسب سیلیکونی بن فیکس

کد محصول : B-۳۰۰۰
شرکت صنایع شیمیایی بن
شیشه | کاشی و سرامیک | پلاستیک | فلز | چوب
کارتریج ۲۵۰گرمی-۲۴ عدد در کارتن
توضیحات برای عکس ثبت نشده

نرمکن

کد محصول : BE-۲۰۵
شرکت صنایع شیمیایی بن
دیسپرس کننده | روان کننده در رنگ های ساختمانی
موجود در بسته های ۲۰۰ کیلوگرمی

درباره صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن اصفهان

شرکت صنایع چسب، رزین و افزودنی های شیمیایی بُن

شرکت صنایع شیمیایی چسب و رزین «بُن» فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۷۶ با تولید رزین های هموپلیمر و نیل دستات و انواع چسب، آغاز نمود. شروع تولید کویلیمرهای وینیل استات از سال ۱۳۸۰، راه را برای ورود این شرکت به عرصه صنعت رنگ کشور فراهم آورد. ظرفیت تولیدات این مجموعه در طی ۱۰ سال از، ۸۰۰ تن در سال ۷۷، به رقمی بالغ بر ۸۰۰۰ تن در سال ۸۷، ارتقاء یافت.
این روند روبه رشد همچنان طی دهه دوم فعالیت این شرکت با تولید رزین های آکربلیک امولسیونی و گروه های متنوع زرین های آب پایه ، توسعه بخش تولید انواع چسبهای تخصصی در زمینه های صنعتی و ساختمانی ادامه یافته است.

بیشتر بخوانید
توضیحات برای عکس ثبت نشده

شرکت صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن حقوق مصرف کنندگان را در راس برنامه های خود قرار داده است و همواره در جهت نیل به مشتری مداری حداکثری در حرکت می باشد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن با رعایت اصول فنی و استانداردهای جهانی و کسب رتبه بهترین تولید کننده داخلی، محصولات با کیفیت خود را تولید و عرضه بازار می کند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

برای دریافت بهترین مشاوره های تخصصی در زمینه رزین یا چسب می توانید با کارشناسان و تیم حرفه ای صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن ارتباط برقرار نموده و بهترین محصول را انتخاب نمایید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

صنایع شیمیایی بُن با بالاترین سطح کیفی، تولید و عرضه کننده انواع چسب، رزین و افزودنی ها با استاندارد جهانی است .

شرکت صنایع چسب، رزین و افزودنی های شیمیایی بُن

الویت های مدیران ارشد صنایع شیمیایی چسب و رزین بُن در تعیین سیاست و خط مشی شرکت به شرح زیر می باشد:
- احترام به حقوق مصرف کننده و مشتری مداری
- ارائه محصولات با بالاترین سطح کیفی
- رعایت اصول فنی و استانداردهای جهانی
- ارزش گذاری منصفانه و رقابتی
- توجه ویژه به امر تحقیق و توسعه به منظور دستیابی به فرمولاسیون های به روز و بازده

تماس با واحد فنی
۰۹۱۳۲۰۵۴۷۸۹
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت صنایع بُن باشد.