چسب های سیلیکونی

چسب سیلیکونی نوعی چسب ضدآب است که در بسیاری کاربردها به دلیل پایداری شیمیایی و حرارتی و مقاومت در برابر هوازدگی و رطوبت مورد استفاده قرارمی گیرد. این چسب نیز می تواند با کاربردهای حلال های آبی و مواد شیمیایی اسیدی سازگار باشد، برای اتصال در برابر درجه حرارت های بسیاربالا چسب سیلیکون بهترین انتخاب است.

چسب سیلیکونی شرکت بُن دارای انعطاف پذیری بسیار بالا ، مقاومت در برابر فشار و حرارت ، اشعه UV و رطوبت می باشد. به منظور کاربرد بهتر ، از خشک و تمیز بودن سطح زیرآیند باید اطمینان حاصل شود. باقیمانده چسب به راحتی با آب و صابون قابل پاک شدن است.

خصوصیات چسب سیلیکونی:

– چسبندگی عالی و ضد آب

– در برابر نور UV و دیگر المان های محیطی مقاومت بالایی دارد.

بن چسب | چسب سیلیکونی
عکس ۱-۱: چسب سیلیکونی
بن چسب | چسب سیلیکونی
عکس ۱-۲:چسب سیلیکونی
کاربرد های چسب سیلیکونی:
درزگیر و اتصالات برای شیشه:
این چسب به دلیل خواص انعطاف پذیری، دوام و ایجاد اتصال قوی می تواند تقریباً در هر سطحی ازجمله پلاستیک، فلز و شیشه اعمال گردد، از این رو اغلب در آب بندی شیشه برروی آکواریوم ها استفاده می شود و به چسب آکواریوم نیز شناخته شده است.
تعمیر وسایل و قطعات منازل:
احتمالاً رایج ترین کاربرد برای چسب سیلیکون، پروژه های تعمیراتی منازل به خصوص برای نواحی ترک دار است. از چسب سیلیکون مقاوم در برابر رطوبت و آب به طور مرتب برای پر کردن سوراخ ها و نیز هرگونه شکاف و درز استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای تراز کردن سطوح استفاده کرد.
درزگیرها و چسب های ساختمانی:
از چسب سیلیکونی معمولاً در ساخت و سازهای خانگی و تجاری استفاده می شود که در معرض شرایط جوی از جمله نور مستقیم خورشید، باران، بادشدید و محیط با دمای انجماد قرار می گیرد مانند آب بندی پنجره های شیشه ای، شکاف های بین پنجره های شیشه ای و فریم ها و درزگیر در حمام ها.
اتومبیل، دستگاه های الکترونیکی و لوازم خانگی:
این چسب برای بسیاری از کاربردهای موتور خودرو مناسب است، اغلب در واشرهای اتومبیل استفاده می شود که دارای محیطی با درجه حرارت بالا هستند. گذشته از اتومبیل، از چسب سیلیکون در ساخت وسایل و لوازم الکترونیکی استفاده می شود. به عنوان یک ماده اتصال دهنده برای آب بندی کابل ها و حسگرها در وسایل الکترونیکی کاربرد دارد. چسب سیلیکونی شرکت بُن دارای انعطاف,پذیری بسیاربالا، مقاومت در برابر فشار و حرارت، اشعه UV و رطوبت می باشد. به منظور کاربرد بهتر، از خشک و تمیز بودن سطح زیرآیند باید اطمینان حاصل شود. باقیمانده چسب به راحتی با آب و صابون قابل پاک شدن است.

نکات ایمنی هنگام استفاده از چسب سیلیکونی:

در هنگام استفاده از چسب سیلیکونی اقدامات ایمنی باید رعایت شود. چشم، پوست و مخاط تنفسی در تماس طولانی مدت با این محصول تحریک می شود بنابراین باید محیط فعالیت دارای تهویه کامل بوده و استفاده از دستکش و عینک مناسب کار توصیه می شود.

انبارداری چسب سیلیکونی:

چسب سیلیکونی در شرایط استاندارد انبارداری دارای عمر مفید حدود ۹ ماه می باشد. محصول باید از یخ زدگی و قرار گیری در معرض اشعه مستقیم آفتاب محافظت شود و پس از هربار مصرف درب ظرف کاملا بسته شود و در معرض هوا قرار نگیرد. دمای یکنواخت بین ۵ – ۳۰ درجه سانتی گراد توصیه می گردد.